YOU ARE HERE: DNA18 » Programme

Programme

Download the program for dnatec 2012 and DNA18 (pdf)

All lectures and activities will take place at

Dept. of Chemistry
University of Aarhus
Langelandsgade 140
8000 Aarhus C

Monday, August 13: dnatec 2012

8.00-

Registration


9.20

Opening by Kurt Gothelf


9.30

William Shih: Self-assembled DNA-nanostructure tools for molecular biophysics

Chair: Kurt Gothelf

10.00

Friedrich Simmel: DNA devices and circuits as components for cell-like microcompartments


10.30

Coffee Break


11.00

Masayuki Endo: Direct observation of single enzymatic and chemical reactions in the designed DNA nanostructures

Chair: Kurt Gothelf

11.30

Thom LaBean: Building Agency into Molecular Materials


12.00-13.30

Group photo and dnatec lunch


13.30

Hao Yan: Designer DNA Architectures for Programmable Self-assembly

Chair: Ebbe Andersen

14.00

Itamar Willner: Nanobiotechnology with DNA


14.30

Luc Jaeger: Is RNA self-assembly the same as DNA self-assembly?


15.00

Coffee Break


15.30

Andrew Turberfield: Molecular Machinery from DNA

Chair: Thom LaBean

16.00

Chengde Mao: Self-Assembled DNA Nanocages


16.30

Break


17.00

Andrew Ellington: DNA nanotechnology:  too small and too costly


17.30

Ned Seeman: Using DNA's Inherent Chemical Information to Control Structure


18.00

dnatec dinner


Tuesday, August 14

8.00-

Registration


9.00-10.30

Tutorial #1, Damien Woods: A crash course in the theory of molecular computing

Chair: Kurt Gothelf

10.30-11.00

Coffee Break


11.00-12.30

Tutorial #2, Milan Stojanovic: Aptamers in Sensing and Molecular Computing


12.30-13.45

DNA18 lunch


13.45-14.00

Introduction to DNA18


14.00-15.00

Plenary presentation 1, Peng Yin: Modular Self-assembly of Molecular Shapes

Chair: Ned Seeman

15.00-15.25

C1: Lila Kari and Steffen Kopecki: Deciding Whether a Regular Language is Generated by a Splicing System


15.25-15-30 Introduction to impromptu sessions by Ebbe S. Andersen

15.30-17.25

Poster session and refreshments


17.25-17.50

C2: Ho-Lin Chen, David Doty and David Soloveichik: Deterministic Function Computation with Chemical Reaction Networks

Chair: Milan Stojanovic

17.50-18.15

C3: Teruo Fujii and Yannick Rondelez: Predator-Prey DNA oscillators


Evening

Dinner on your own


Wednesday, August 15

9.00-10.00

Plenary Presentation 2, Drew Berry: Visualisations of the molecular machines that create flesh and blood

Chair: Damien Woods

10.00-10.25

C4: Bahar Behsaz, Jan Manuch and Ladislav Stacho: Turing Universality at Temperature 1 in Step-wise and Stage Assembly


10.25-10.45

Coffee break


10.45-11.10

C5: Eugen Czeizler and Alexandru Popa: Synthesizing Minimal Tile Sets for Complex Patterns in the framework of Patterned DNA Self-Assembly

Chair: Ebbe S. Andersen

11.10-11.35

C6: Carsten Svaneborg, Harold Fellermann and Steen Rasmussen: DNA Self-Assembly and Computation Studied with a Coarse-grained Dynamic Bonded Model


11.35-12.00

C7: Petr Sulc, Thomas Ouldridge, Flavio Romano, Ard Louis and Jonathan Doye: Coarse-grained model of DNA for DNA nanotechnology


12.00-13.15

DNA18 lunch


13.15-13.40

C8: Chris Thachuk and Anne Condon: Space and energy efficient computation with DNA strand displacement systems

Chair: William Shih

13.40-14.05

C9: Iñaki Sainz de Murieta and Alfonso Rodrí­guez-Patón: Probabilistic reasoning with a Bayesian DNA device based on strand displacement


14.05-14.30

C10: Lasse L. Hildebrandt, Zhao Zhang, Kurt V. Gothelf and Victoria Birkedal: A DNA actuator with 11 states studied by single molecule FRET microscopy


14.30-18.00

Group photo and Tour to the Old City of Aarhus


Evening

Dinner on your own


Thursday, August 16

9.00-10.00

Plenary presentation 3, Jeremy Gunawardena: Protein computing

Chair: Fritz Simmel

10.00-10.25

C11: Mauricio Pilo-Pais, Sarah Goldberg, Enrique Samano, Thom Labean and Gleb Finkelstein: Connecting the Nanodots:  Programmable Nanofabrication of Fused Metal Shapes on DNA Templates


10.25-10.45

Coffee break


10.45-11.10

C12: Robert Brijder, Joris Gillis and Jan Van Den Bussche: A type system for DNAQL

Chair: Masayuki Endo

11.10-11.35

C13: Anne Condon, Bonnie Kirkpatrick and Jan Manuch: Reachability bounds for chemical reaction networks and strand displacement systems


11.35-12.00

C14: Anton Kan, Koh-Ichiroh Shohda and Akira Suyama: A DNA Based Molecular Logic Gate Capable of a Broad Class of Logical Operations


Announcement of the 2012 Tulip Award

12.00-13.15

DNA18 lunch


13.15-13.40

C15: Nathanael Aubert, Yannick Rondelez, Teruo Fujii and Masami Hagiya: Enforcing delays in DNA computing systems

Chair: Hao Yan

13.40-14.05

C16: Pakpoom Subsoontorn: Scaling up genetically encoded data storage


14.05-16.00

Poster session and refreshments


16.00-17.00

Plenary presentation 4 - Turing Centenary Lecture, Grzegorz Rozenberg: Processes inspired by interactions of chemical reactions in living cells

Chair: Natasha Jonoska

17.00-17.20

Break


17.20-17.45

C17: Maasa Yokomori, Osamu Gotoh and Akira Suyama: Genome and transcriptome analysis using code words for DNA computing

Chair: Andy Ellington

17.45-18.10

C18: Monica Ortiz and Drew Endy: Engineered transmission of DNA messages among bacteria


18.30

Banquet and presentation of awards


Friday, August 17

9.00-10.00

Plenary Presentation 5, Radhika Nagpal: The TERMES Project: An expedition in large-scale self-assembly

Chair: Andrew Turberfield

10.00-10.25

C19: Jean Michel Arbona, Juan Elezgaray and Jean Pierre Aimé: Modelling the folding of DNA origami


10.25-10.45

Coffee break


10.45-11.10

Jørgen E. Andersen Special Lecture: Geometry-based prediction and classification of biomolecular architecture

Chair: Jørgen Kjems

11.10-11.35

C20: Xiaojin He, Yongli Mi, Dong Lei and Nian Lin: A Smallest 3D Polyhedron Folded by a Single-Strand DNA


11.35-12.00

C21: Bingling Li, Xi Chen, Jeremy McLain, Neima Briggs, Peter Allen, Yu Sherry Jiang, Sanchita Bhadra and Andrew Ellington: Application of nucleic acid circuitry to molecular diagnostics


12.00-12.25

C22: Max Garzon and Kiran C. Bobba: A Geometric Approach to Gibbs Energy Landscapes and Optimal DNA Codeword Design


12.25-12.30 Closing remarks by Kurt Gothelf

12.30-13.40

DNA18 lunch


13.40-16.30

Impromptu sessions


16.30-18.00

Bar and goodbye


Evening

Dinner on your own


Comments on content: 
Revised 2012.08.14